Ciele projektu Kompostáreň – Skalica
Zvýšiť podiel zhodnocovaného odpadu na celkovom množstve odpadu a vybudovať zariadenie na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov.
Manažér projektu:
Jakub Saibel, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky
Výzva Operačného programu Životné prostredie, prostredníctvom ktorej sa realizuje projekt Kompostáreň Skalica:
http://www.opzp.sk/vyzvy/archiv-vyziev/prioritna-os-4/vyzva-k-prioritnej-osi-4-operacne-ciele-4-1-a-4-2-2010/
Operačný program Životné prostredie:
http://www.opzp.sk/
Účelom vybudovania mestskej kompostárne v Skalici je zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov recykláciou s kapacitou 200 t ročne.
Realizácia kompostárne nadväzuje na zavedenie separovaného zberu v meste Skalica, v rámci ktorého sú zbierané jednotlivé zložky komunálnych odpadov do samostatných zberných nádob, vrátane odpadov z údržby zelene. Kompostované budú odpady z údržby verejnej zelene mesta Skalica, pokosenej trávy, odrezkov, kríkov, konárov, stromov a biologicky rozložiteľných odpadov od obyvateľstva IBV, KBV, prevádzok a služieb (školy, organizácie…).
Východisková situácia
Spôsob likvidácie BRO (biologicky rozložiteľných odpadov) je v súčasnosti v meste Skalica nevyhovujúci. BRO sa ukladá na „Bioskládke“, ktorá nespĺňa platné normy a vzhľadom k miestnym pomerom nie je možná jej úprava. V okolí Skalice sa tiež nenachádza kompostáreň, ktorá by mohla potenciálne slúžiť na zhodnocovanie odpadov z mesta Skalica a priľahlého regiónu. Zvyšujúce sa poplatky za skládkovanie BRO a legislatívne požiadavky na nakladanie s BRO a jeho následné zhodnocovanie (zákon č.409/2006 Z.z.) nútia mesto riešiť tento problém vybudovaním prevádzky na zhodnocovanie BRO – kompostárne. V tomto zariadení sa bude zhodnocovať bioodpad z celej komunálnej sféry mesta Skalica a okolitých obcí, ktoré vyjadrili podporné stanovisko k realizácii projektu: Skalica, Holíč, Mokrý Háj, Vrádište, Prietržka.
V súčasnosti VEPOS-SKALICA s.r.o. uskutočňuje zber komunálnych odpadov v týchto okolitých obciach: Dubovce, Gbely, Borský Mikuláš, Chropov, Kátov, Koválovec, Letničie, Lopašov, Mokrý Háj, Oreské, Petrova Ves, Prietržka, Radošovce, Šaštín-Stráže, Štefanov, Trnovec, Unín.
Situácia po ukončení realizácie aktivít projektu
Po vybudovaní kompostárne s kapacitou 2000 ton BRO ročne bude mať mesto Skalica komplexne vyriešenú problematiku nakladania s komunálnym bioodpadom. Prevádzka bude umiestnená v areáli Roľníckeho a obchodného družstva, ktorý je v súčasnosti nevyužívaný. Prevádzka kompostárne bude zohľadňovať legislatívne požiadavky v oblasti nakladania s odpadmi a ochrany ŽP. Zníži sa zaťaženosť miestnej skládky odpadov, odstránia sa nevhodné spôsoby likvidácie BRO (spaľovanie v záhradách, čierne skládky), pričom výsledný produkt – kompost bude slúžiť na ďalšie zhodnocovanie pôdneho fondu. Realizáciou projektu sa vytvoria tri nové pracovné miesta. Zníženie nákladov na skládkovanie BRO a realizácia kompostu bude mať pre žiadateľa výrazný ekonomický prínos.
Spôsob realizácie projektu
Realizácii projektu predchádzal projektový a schvaľovací proces. Bola spracovaná analýza vplyvov na životné prostredie podľa zák.č.24/2006 Z.z. a projektová dokumentácia na základe ktorej prebehlo stavebné konanie. Spôsob realizácie a navrhované technológie boli posudzované z hľadiska miestnych špecifík a na základe skúseností s podobnými prevádzkami. Projekt pozostáva z trinástich stavebných objektov a technologickej časti. Kompostovanie bude prebiehať na otvorených plochách vo voľných zakládkach s využitím štartovacieho bioreaktora – fermentora. Dodávateľ stavby a technológie bude vybraný v procese verejného obstarávania tak, aby bola zachovaná zásada hospodárnosti a optimálneho využitia finančných prostriedkov. Monitoring, riadenie projektu a implementáciu bude žiadateľ zabezpečovať čiastočne vlastnými zamestnancami a s využitím služieb externej implementačnej agentúry.
Zdôvodnenie vhodnosti realizácie projektu
Riešenie nakladania s BRO v meste Skalica a okolí kompostovaním je z hľadiska legislatívy a možností žiadateľa jediný priechodný variant. Výška predpokladanej investície neumožňuje žiadateľovi realizovať projekt v plnej výške z vlastných zdrojov a bez poskytnutia nenávratného finančného príspevku budú mať všetky ďalšie možné riešenia nakladania s BRO iba núdzový charakter s negatívnym dopadom na životné prostredie (v blízkosti CHKO Biele Karpaty) a ekonomiku žiadateľa. Po zhodnotení objemu BRO za rok, po analýze možností umiestnenia kompostárne z pohľadu logistiky, umiestnenia voči obydliam, predpokladaných nákladov na prevádzku a možností ďalšej realizácie produktu zhodnotenia sa žiadateľ rozhodol pre aeróbnu fermentáciu BRO s využitím priestorov bývalého ROD Skalica s vhodným doplnením technológiou – triedičmi, drvičmi, dopravníkmi, miešačmi a fermentorom. Pre spracovanie projektovej dokumentácie bola vybraná spoločnosť so skúsenosťami s ekologickými stavbami, čo je zárukou optimálneho a efektívneho riešenia projektu. Realizátorom projektu a prevádzkovateľom zariadenia bude žiadateľ – mesto Skalica a to bude zároveň aj disponovať výstupným produktom – kompostom. Zvoz BRO z regiónu bude zabezpečovať spoločnosť VEPOS – SKALICA s.r.o. vlastnými autami a zamestnancami a bude realizovať aj odvoz a skládkovanie nekompostovateľných častí. Tieto služby sú predmetom zmluvy, čiže žiadateľ – mesto Skalica nemusí vytvárať personálne a technické zabezpečenie na tieto aktivity.
Udržateľnosť výsledkov projektu
Vybudovaním kompostárne pre nakladanie s BRO vyprodukovaným v spádovom území mesta Skalica sa znížia priame náklady spojené s poplatkami za skládkovanie bioodpadu a odbúrajú sa následné náklady ktoré by vznikli riešením likvidácie BRO nesystémovými a vynútenými krokmi. Realizácia projektu a následná prevádzka zariadenia sú uvažované a kalkulované tak, aby prínosy kompostácie BRO boli vyššie ako priame a nepriame náklady spojené s prevádzkou tohto zariadenia po realizácii projektu. Finančné prostriedky ušetrené v dôsledku realizácie projektu využije žiadateľ na obnovu a nákup opotrebovaných technologických zariadení s kratšou životnosťou, čo nastane v desiatom roku po ukončení realizácie projektu. Prevádzka kompostárne bude v správe žiadateľa z dôvodu zabezpečenia dostatočnej kontroly nad nákladovými a výnosovými položkami a zabezpečenia celkovej efektívnosti činnosti kompostárne. Finančný kumulovaný tok na konci sledovaného obdobia bude záporný. Tento stav je spôsobený obnovou – nákupom technologického zariadenia s kratšou životnosťou. Tento rozdiel pokryje žiadateľ – mesto Skalica z prostriedkov mestského rozpočtu a z prostriedkov ušetrených v dôsledku realizácie projektu.
Investičné výdavky projektu Kompostáreň – Skalica
– stavebné práce (položky zaradené v odpisovej skupine 4 – 20 rokov)
– nákup strojov a zariadení (položky zaradené v odpisovej skupine 2 – 6 rokov)
Investícia | Doba odpisovania | Vstupná cena (EUR) | Ročný odpis (EUR) |
Stavba |
20 r. |
1 043 102,30 |
52 155,12 |
Stroje a zariadenia |
6 r. |
846 950,00 |
139 031,67 |
Riadenie projektu |
x |
41 300,00 |
x |
Publicita a informovanosť |
x |
2 988,00 |
x |
Spolu |
x |
1 934 340,30 |
x |