V meste Skalica sa biologicky rozložiteľné komunálne odpady triedia a zbierajú od roku 1996. V roku 1995 bola vybudovaná Spevnená poľná plocha na výrobu substrátu v extraviláne mesta. Táto lokalita je v území s intenzívne poľnohospodársky obrábanou pôdou. Najbližšia obytná zástavba je vzdialená cca 700 m od tohto objektu. Plocha má výmeru 555,36 m2. Zariadenie rešpektuje predpisy na stavbu a prevádzku takéhoto zariadenia v časovom horizonte výstavby t. j. úroveň roka 1995. Plocha je vybudovaná z vodostavebného betónu s ochranným náterom a s odtokom znečistených vôd do nepriepustnej železobetónovej žumpy o objeme 30 m3. Spevnená plocha, na ktorej sa vyrába kompost, má po obvode vyvýšené obrubníky z dôvodu zamedzenia odtoku znečistených vôd na terén. Je tu vybudovaná príjazdová komunikácia, oplotenie a spevnená plocha na ukladanie jednotlivých druhov bioodpadov. Na túto skládku bioodpadov sa vozí odpad z rodinných domov, odpad z údržby verejnej zelene, verejných a súkromných parkov, ako pokosená tráva, lístie, konáre a tepelne nespracovaný kuchynský a reštauračný odpad, ako zvyšky rastlín, ovocia, zeleniny a iné prípustné odpady. Do tohto zariadenia je privážaný i odpad z dreva väčších rozmerov za účelom prípravy drevnej štiepky.
Navezený materiál na výrobu substrátu sa dostupnými mechanizmami ako drvič a nakladač formuje do zakládok vysokých cca 2,5 m. Vzhľadom na absenciu prekopávača sa premiešava pomocou nakladača. Podľa potreby sa zakládky prevlhčujú. Proces rozkladu pri takomto kompostovaní je pomerne dlhý, priemerne až 5 mesiacov, a často sa väčšie tvrdšie časti biologických odpadov ani nerozložia. Výroba substrátu alebo kompostu je ukončená preosievaním cez „domácky“ vyrobené sito. Finálny výrobok nespĺňa normy na výrobu substrátu využiteľného ako kompost. Je využívaný na zasypávanie terénnych nerovností v meste Skalica a väčšinou využívaný ako inertný odpad na prekrývanie komunálnych odpadov na skládke odpadov v Mokrom Háji. Materiál vyrobený v tomto zariadení za posledné roky bol použitý na rekultiváciu prvých dvoch kaziet Skládky odpadov v Mokrom Háji. Toto zariadenie už v súčasnosti, keď sa zvyšuje množstvo biologicky rozložiteľných odpadov, nevyhovuje kapacitne, nevyhovuje z hľadiska optimálneho kompostovacieho procesu, ako aj finálnej úpravy hotového produktu. Takisto zariadenie nespĺňa súčasné požiadavky z hľadiska zákona o vodách a zákona o odpadoch. Preto sa mesto Skalica rozhodlo pripraviť a realizovať výstavbu kompostárne.
V meste Skalica sú vytvorené podmienky i pre zber ďalších komodít biologicky rozložiteľných odpadov. Spoločnosť VEPOS-SKALICA s.r.o. zbiera a vykupuje použité jedlé oleje a tuky od obyvateľov a prevádzkovateľov jedální, reštaurácií a vývarovní, a tieto odovzdáva zmluvnému partnerovi na ďalšie použitie. Zber je účinný pri väčších spoločenských a kultúrnych podujatiach, kde je občerstvenie organizované bufetovým
a stánkovým predajom. Napríklad pri akcii Trdlofest, Skalické dni a podobne. Kuchynský a reštauračný odpad sa oddelene zbiera len z troch väčších prevádzok verejného stravovania. Tento odpad sa odovzdáva spracovateľovi z Bratislavy, ale náklady na nakladanie sú neúmerne vysoké. Vyšší efekt sa v meste očakáva vybudovaním kompostárne a prevádzkou fermentora EWA. Náklady na spracovanie odpadov vzhľadom na zariadenia náročné na spotrebu elektrickej energie ako klimatizované sklady, zmiešavač a fermentor tiež budú pomerne vyššie ako u iných bioodpadov, ale znížia sa náklady na prepravu.
Obr.: Množstvá separovane zbieraného BRO v meste Skalica z celkového množstva odpadu.
Návrh systému zberu a zvozu bioodpadov v meste Skalica
Mesto Skalica pristupuje k problematike odpadového hospodárstva veľmi aktívne. So separovaním odpadov začalo medzi prvými už v roku 1991. Až do súčasného obdobia dosahuje nadpriemerné výsledky v separovaní jednotlivých druhov odpadov a od roku 1996 separovane zbiera a spracováva biologicky rozložiteľné odpady v rámci mesta Skalica ako jedno z mála v rámci celej SR. K riešeniu problému odpadového hospodárstva pristupuje mesto Skalica plánovite a koncepčne. Je to tak i v oblasti nakladania s biologicky rozložiteľnými odpadmi.
Základným plánovacím a koncepčným materiálom je Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja vypracovaný na obdobie roku 2007 až 2013 s výhľadom do roku 2020. V dokumente je sformulovaná predstava o smerovaní mesta, ktorá vyjadruje ekonomické a sociálne záujmy občanov a zároveň je v súlade s prijatými dokumentmi regiónu a štátu. Odpadové hospodárstvo je osobitnou prioritou tohto programu. Priorita „odpadové hospodárstvo“ je zameraná na riešenie stavu v danej oblasti s cieľom dosiahnuť integrovaný systém nakladania s odpadmi. Pre zlepšenie a rozvoj infraštruktúry odpadového hospodárstva sú plánované rôzne aktuálne aktivity, pre oblasť nakladania
s BRKO sú to konkrétne dve aktivity:
- zvýšenie podielu separácie komunálnych odpadov s dôrazom na BRO
- vybudovanie kompostárne, kde budú vytvorené podmienky pre výrobu kompostu na vodohospodársky zabezpečených plochách vo voľných zakládkach
s prekopávaním kompostu a s použitím aeróbneho fermentora EWA, ktorý slúži pre požadovanú hygienizáciu kuchynských a jedálenských odpadov ako aj pre urýchlenie fermentácie s možnosťou spracovania bioodpadov pre energetické využitie ako biopalivo
Zvýšenie separácie komunálneho odpadu s dôrazom na BRO
V rámci zvýšenia podielu separovane zbieraného BRO v Skalici sa pripravuje nový systém zberu a zvozu bioodpadu. Mesto Skalica v tejto súvislosti vypracovalo dve žiadosti na zabezpečenie nádob a zvozových vozidiel. Na Environmentálny fond SR bola podaná žiadosť na poskytnutie nenávratného príspevku na zakúpenie zberných nádob na biologicko rozložiteľné odpady a špeciálne vozidlo na zvoz bioodpadov. Nádoby určené na biologicko rozložiteľné odpady sú navrhnuté tak, aby vo vnútri dochádzalo k cirkulácii vzduchu, čo umožňuje odparovanie vodných pár, znižuje objem odpadov a kompostotvorný proces nastáva už v samotnej nádobe. Na dne nádoby je umiestnená mriežka, zabezpečuje odvod, izoláciu odtekajúcej vody a odparovanie. Vetracie otvory na bočných stenách umožňujú prístup vzduchu, čím dochádza k redukcii plynov a odstraňovania zápachu. Redukcia objemu odpadu je viac ako 30 %. Tým môže byť zavedený 14 dňový cyklus zvozu odpadov.
Mesto Skalica v rámci žiadosti uplatňuje zabezpečenie 2070 ks nádob na bioodpady z domácností a im podobných prevádzok. Požadovaná výška nenávratného príspevku je 276 030 €. Ďalej mesto plánuje zaviesť zber kuchynských a reštauračných odpadov jednak pre domácnosti, ale aj pre veľké podniky a reštaurácie a stravovacie a obchodné zariadenia. Na tento účel sú plánované špeciálne zberné nádoby vybavené gumovým tesnením a pákovým mechanizmom na veku, čo zaisťuje jeho maximálne utesnenie a zabraňuje úniku zápachu. Na zabezpečenie týchto špeciálnych nádob a špeciálneho zvozového vozidla s umývacím zariadením a hygienizáciou sa pripravuje projekt pod názvom: Zdieľanie know–how v oblasti separovaného zberu v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovensko Rakúsko 2007 – 2013. Hlavným cezhraničným partnerom je GAUM – Gemeingdeverbant fűr Aufgaben des Umweltschutzes im Bezirk, Műstelbach. Uvedený projekt zabezpečuje cieľ prispievať k zníženiu emisií CO2 v oblasti Műstelbachu, mesta Skalica a okolitých obcí prostredníctvom zníženia stavu biologických odpadov na skládkach. Čiastkovým cieľom GAUM v Dolnom Rakúsku je prenos geografických dát o odpadových nádobách s adresami a dátami o pôvodcoch a obyvateľoch do centrálneho registra ako aj registra bývania do geografického informačného registra. Na tomto základe bude zavedený optimálny plánovač odvozu odpadov prostredníctvom jednotlivých bodov. Ráta sa s vysokou efektivitou dopravy. Súčasťou projektu a čiastkovým cieľom pre partnera mesto Skalica je zaobstaranie zberných nádob na kuchynské a reštauračné odpady do všetkých domácností a do všetkých spoločností, ktoré sa zaoberajú stravovaním a predajom potravín. Takisto je tu zahrnutá kúpa a zaobstaranie špeciálneho vozidla na zber kuchynského a reštauračného odpadu. Celkové náklady projektu sú vo výške 326 789,00 €.
Budovanie zariadení na zhodnocovanie odpadov
Mesto Skalica sa uchádza o spolufinancovanie stavby kompostárne z fondov EÚ. Predložená žiadosť je schválená a je vydané stavebné povolenie na realizáciu stavby. Stavba bude ukončená do konca roku 2012. Zariadenie je umiestnené na okraji mesta, mimo obytnej zóny, v časti areálu Roľnícko obchodného družstva Skalica. Lokalizácia je výhodná aj z ďalších aspektov, a to z dôvodu blízkosti vodného zdroja, vhodného dopravného prístupu. Stavba nenarúša charakter krajiny a pri dodržaní podmienok a monitoringu prevádzky, nepredstavuje zdroj ohrozenia životného prostredia.